Hem

Tränarträff J-Södra foto

Tränarträffen i samband med matchen J-Södra - Hammarby besöktes av 40 ledare och tränare.

Kvällen inleddes av Tränarförening och Kalle Flygar som ansvarig för träffen och koordinator. Därefter pratade Lars-Åke Lagrell bl a om hur svensk fotboll påverkas av att Sverige inte är med i VM, tidig Allsvensk säsongsstart kontra dåliga planer samt lite om 6-domarsystemet med 2 extradomare bakom/vid sidan o m vardera målområde.

Hans Lindbom, Sportchef i J-Södra och Förb.kapten för P18 och tränaren Andreas Jankevics pratade lite om J-Södra, deras ungdomssatsning och vikten av att få fram egna talanger och talanger från Jönköping samt givetvis förutsättningarna inför matchen.

Hammarbys tränare Jesper Blomqvists besök var uppskattat om än lite kort p g a all trafik. Han berättade om Hammarbys matchförutsättningar och jämförde bl a matchförberedelser i Hammarby kontra de erfarenheter han har från proffslivet. Deltagarna hade nog kunnat ha en föreläsning med bara Jesper för att få tid att ställa frågor och höra mer om hans erfarenheter.

Nisse Andersson, med många år från pojk och U21 landslag avslutade kvällen med några historier om bl a Rolf "Kocken" Andersson.

Tack till alla medverkande för att ni tog er tid att besöka Tränarföreningens och Smålands FF:s tränarträff.

Tränarföreningen Kalle Flygar / Smålands FF Anette Ellefsen

Ange alt-text här.

Ange alt-text här.

Ange alt-text här.

Ange alt-text här.

Ange alt-text här.

Dela

Spara 2000:-

Köp jubileumsbok- Smålands FF 100 år

Newbody

Facebook

Fotbollsaffären

sjukvårdsväskan

Sponsrade länkar