Småland i SM-final
Småland vände 0-1 till 2-1 mot Stockholm och är därmed klara för final i Cup Byggnads för pojkar födda 1994.
Alla målen i det som kan betecknas som SM-semifinal kom i den första halvleken. Stockholm tog ledningen på straff efter dryga kvarten, men bara minuten senare kvitterade Småland
genom Elias Todevski, fint framspelad av Melker Hallberg.
Om Stockholm med stjärnan Simon Tibbling hade den inledande kvarten var det sedan Småland som blev det spelförande laget och skapade flera vassa målchanser.
Strax innan paus kom också ledningsmålet för smålänningarna. Anton Agebjörn snurrade friskt på vänsterkanten och serverade Oliver Bohman en passning som han behärskat bara kunde raka in i mål.
I den andra halvleken försökte stockholmarna flytta fram sina positioner, men stötte på patrull i form av Smålands bastanta försvar, anförda av kaptenen Adam Olofsson.
Efter hand mattades stockholmarnas offensiv och Småland kunde flytta fram sina positioner igen och var bara ett stolpskott ifrån Elias Todevski till 3-1.
Nu väntar final under Elitpojklägerveckan, första veckan i juli. Den andra semifinalen mellan Västerbotten och Skåne spelas den 19 mars.