Till Div. 5 Herrar

Till Div 5

18 kvallag från div. 6 spelar kval mot 6 lag från div. 5 på så sätt att sex kvalgrupper om fyra lag bildas.
En match hemma, en match borta samt en extra hemmamatch för div. 5-laget och "bästa kvallag" från div. 6.
"Bästa kvallag" utses genomjämförelse av i första hand flest poäng, och i andra hand målskillnad, i jämförelse med antalet spelade matcher i seriespelet.

Kvalinformation

Uppflyttning:
Antal lag som får spela i Div. 5 2020 från kvalspelet beror på skillnaden mellan upp- och nedflyttning av Smålandslag till/från Div. 3 2019.
Om skillnaden är +-0 uppflyttas segrarna samt de två bästa tvåorna i kvalgrupperna
Om skillnaden är +1 uppflyttas segrarna samt de tre bästa tvåorna i kvalgrupperna
Om skillnaden är +2 uppflyttas segrarna samt tvåorna i kvalgrupperna, osv.
Om skillnaden är -1 uppflyttas segrarna samt bästa tvåa i kvalgrupperna.
Om skillnaden är -2 uppflyttas segrarna i kvalgrupperna osv.

Från kvalspelet så blev det segrarna samt bästa tvåa i kvalgrupperna som får spela i Div 4 Herr 2020.

I Division 5 Herr har vi dessutom vakanser att tillsätta från säsongen 2019.
Vakans 1 uppkommer efter Åseda IF som drog sig ur seriespelet i Div 4 Herr sent i våras och deras plats tillsattes inte då.
Vakans 2 uppkommer då vi 2019 hade 9 st serier i Div 6 och 9 seriesegrare flyttas upp. Grundfördelningen är räknat på 10 serier och 10 seriesegrare.
Med andra ord så blir det gruppsegrarna och de tre bästa tvåorna i Kvalet till Div 5 Herr som får Div 5-plats säsongen 2020.

Gruppsegrare
Bors SK
Gripenbergs BK
Fårbo FF
Möre BK
Flygsfors-Gadderås IF
Furuby IF
Bästa tvåa - FC Dardania
Näst bästa tvåa - Torpa FF
Tredje bästa tvåa - Sandsbro AIK

Kvalgrupp 1 Kvalgrupp 2 Kvalgrupp 3
Lag 1 = 5 NV Torpa FF Lag 1 = 5 Norra IFK Österbymo Lag 1 = 5 NÖ Fårbo FF
Lag 2 = 6 Bälaryds IK Lag 2 = 6 Mariebo IK Lag 2 = 6 Ankarsrums IS
Lag 3 = 6 Bors SK Lag 3 = 6 Hillerstorps GoIF Lag 3 = 6 IF Ariel
Lag 4 = 6 Aledals IK Lag 4 = 6 Gripenbergs BK Lag 4 = 6 Skede IF
Kvalgrupp 4 Kvalgrupp 5 Kvalgrupp 6
Lag 1 = 5 SÖ Möre BK Lag 1 = 5 Södra Alstermo/Orrefors Lag 1 = 5 SV Agunnaryds IF
Lag 2 = 6 Vissefjärda GIF Lag 2 = 6 BB2001 Lag 2 = 6 Furuby IF
Lag 3 = 6 Tolgs IF Lag 3 = 6 Hjorted/Totebo Lag 3 = 6 Råstorp/Timsfors
Lag 4 = 6 Sandsbro AIK Lag 4 = 6 Flygsfors/Gadd. IF Lag 4 = 6 FC Dardania