Värdföreningar 3 mot 3-planer

Smålands Fotbollförbund har sedan införandet av de nationella spelformerna erbjudit våra föreningar att låna 3 mot 3-planer.

För att det skulle vara möjligt att göra den här satsningen har vi hjälp av värdföreningar runt om i Småland. Utgångspunkten är att en värdföreningarna lånar ut 3 mot 3-planer till närliggande föreningar för matcher och träning. Värdföreningarna kan även själva bjuda in till poolspel, prova-på-dagar mm. 

Förening Kontaktperson E-post Mobilnummer
Alvesta GoIF Sandra Karlsson karlsson.sandra@hotmail.com 070-9223908
       
Ekhagens IF Sten Farre Farre1957@outlook.com 076-1066248
Färjestadens GoIF Jonas Berggren jonas.berggren@kalmar.se 0733-602704
Habo IF Niklas Bohman kansli@haboif.se 036-41514
Hultsfreds FK Fredrik Eirasson fredrik.eirasson@hultsfredfk.nu 070-5544049
Kalmar Södra IF Erik Johansson diggerik@gmail.com 0709-725497
Ljungby IF Linus Rosholm linus.rosholm@ljungbyif.nu 0372-140 70
Myresjö IF Carina Tönnies myresjoif@telia.com 072-7351555
Målilla GoIF Karolina Karlsson karlsson.karolina82@gmail.com 073-0503783
Näshult/Farstorp Kenneth Hedin info@nashultsif.se 070-5534537
Räppe GoIF Jimmy Stark jimmystark75@gmail.com 0708-857774
Sandsbro AIK David Brandt david@sandsbroaik.se 070-1528899
Smålandsstenars GoIF Magnus Gustafsson magnus@proximasaljkraft.se 073-0872210
Stensjöns IF Lasse Lennartsson lasse.lennartsson1@outlook.com 070-6462066
Tenhults IF Mattias Fejes mattias.fejes@hotmail.com  070-4419836
Tingsryd United FC Jessica Jerpenfors kansli@tingsrydunited.se 0477-316 20
Torsås GoIF Patrick Gustavsson fam.patrick@telia.com  0708-812701
Vimmerby IF David Lindgren david@vimmerbyif.se 070-3190045
Virserums SGF Kajsa Rydén kajsa_ryden@hotmail.com  070-3986847 
Västerviks FF Henrik Arkåsen henrik@resturangguldkant.se 070-5755551
Växjö DFF Petra Nilsson petra.nilsson@outlook.com 0709-246657
Växjö Norra IF Marcus Isaksson info@vaxjonorra.se 0733-779601
Waggeryds Ik Patrik  patrik3516@hotmail.com 072-5681788
Älmhults IF Martin Åström martin.astrom@almhultsif.se 073-5370592
Ölmstad IS Inger Carlborg Eskilsson  iceinger@gmail.com 070-7982763

De föreningar som står i kursiv text har meddelat att de kan lämna över värdskapet till en annan förening. Är er förening intresserad av att ha en eller flera planer hos er ta då kontakt med berörd förening. 

Ta sedan en kontakt med Ellen Strand, ellen.strand@svenskfotboll.se

Smålands FF har också två sarger i hårdplast som föreningar kan låna.

Kontaktuppgifter till värdföreningar:

3 mot 3-plan

  • Planens storlek är 10x15 m och nätet är 75 cm högt.
  • Planerna kan användas både på konstgräs och naturgräs.
  • Svenska Fotbollförbundets representantskap fastställde att denna spelform ska spelas av 6-7-åringar men kan givetvis användas även för andra åldrar vid träning.