Fotbollscuper 2024

Här hittar du vilka fotbollscuper som är sanktionerade 2024.

Tävlingens namn: OBOS Cup

Arrangör: Hvetlanda GIF

Datum: 8-10 November 

Ålder: Pojkar 15 år

Spelform: 11 mot 11

Antal lag: ca. 12

Länk till cupen

Tävlingens namn: G-Man Cup

Arrangör: Jönköpings Södra IF 

Datum: 12-13/10

Ålder: P/F 8-11 år

Spelform: 5 mot 5, 7 mot 7

Antal lag: 50-100

Länk till cupens hemsida

Tävlingens namn: Lindsdal Cup

Arrangör: Lindsdals IF

Datum: 11-13 och 18-20 oktober

Ålder: P/F 9 år och P/F 12 år

Spelform: 7 mot 7 och 9 mot 9

Antal lag: 40

Länk till cupsida

Tävlingens namn: IFK Västerviks matchcamp

Arrangör: IFK Västervik

Datum: 6 oktober

Ålder: P 14 år

Spelform: 11 mot 11

Antal lag: 8

Tävlingens namn: Kersti Cup

Arrangör: IFK Värnamo

Datum: 6 oktober

Ålder: F12 år

Spelform: 7 mot 7

Antal lag: 10

 

Tävlingens namn: Tord Cupen

Arrangör: IK Tord

Datum: 5-6 oktober

Ålder: P/F 10-12 år

Spelform: 7 mot 7

Antal lag: 60

 

 

Tävlingens namn: Styrkonstruktion Småland AB Cup

Arrangör: Waggeryds IK

Datum: 21 spetember

Ålder: F 8-9 år

Spelform: 5 mot 5 

Antal lag: 16

 

Cupinformation

Tävlingens namn: Trekanten Cup 

Arrangör: Trekantens IF

Datum: 14/9

Ålder: P6-9 år, F6-9 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5

Antal lag: ca 50

Länk till cupsida

Tävlingens namn: Profilhörnan Puma Cup

Arrangör: Älmhults IF

Datum: 31 Augusti- 1 September

Ålder: P6-9 år, F6-9 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5

Antal lag: ca. 80-88 

Länk till cupen

Tävlingens namn: Zinkteknik Cup

Arrangör: Gislaveds IS

Datum: 31 augusti

Ålder: Pojkar/Flickor 8-9 år

Spelform: 5 mot 5

Antal lag: ca. 50

Länk till cupen

Tävlingens namn: Intersport Cup

Arrangör: Rödsle BK

Datum: 31/8

Ålder: P/F 7-9 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5

Antal lag: 50

Cupinformation

 

Tävlingens namn: Claes Ekmans Minnescup

Arrangör: Hillerstorps GOIF

Datum: 24 augusti

Ålder: P/F 8 år

Spelform: 5 mot 5

Antal lag: ca. 16

Länk till cupen

Tävlingens namn: Hagadagarna

Arrangör: IF Haga

Datum: 17-18 augusti 2023

Ålder: Pojkar och flickor 7-11 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5, 7 mot 7

Antal lag: 240

Länk till cupens hemsida.

Tävlingens namn: JMS Cup Öland

Arrangör: Färjestadens GOIF

Datum: 2-4 augusti

Ålder: Pojkar och flickor 11 år 

Spelform: 7 mot 7

Antal lag: 70

Länk till cupens hemsida

Tävlingens namn: Kalmar FF Sommarcup

Arrangör: Kalmar FF

Datum: 29 juli - 1 augusti 2024

Ålder: Pojkar och flickor 12-15 år

Spelform: 7 mot 7, 9 mot 9 och 11 mot 11

Länk till Cupen

 

Tävlingens namn: Bullerby Cup

Arrangör: Vimmerby IF

Datum: 25-27 juli

Ålder: Pojkar och flickor 10-13 år

Spelform: 7 mot 7 och 9 mot 9

Antal lag: 200

www.bullerbycup.com

Tävlingens namn: HaboCupen

Arrangör: Habo IF

Datum: 29-30 juni

Ålder: Pojkar/Flickor 10 år - Pojkar/Flickor 13 år

Spelform: 7 mot 7 och 9 mot 9

Antal lag: 130

Länk till cupen här.

Tävlingens namn: Elitfönster Cup

Arrangör: Lenhovda IF

Datum: 29 juni 2024

Ålder: Pojk/Flick 10-12 år

Spelform: 7 mot 7

Antal lag: ca. 50

Länk till cupen

Tävlingens namn: Lagerbutikscupen

Arrangör: IFK Stockaryd

Datum: 29/6

Ålder: P 7-8 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5

Antal lag: 25

 

Cupinformation

Tävlingens namn: Börjes Cup

Arrangör: Tingsryd United FC

Datum: 26/5

Ålder: P/F 7-10 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5, 7 mot 7

Antal lag: 45

 

Cupinformation

Tävlingens namn: Moheda IF Sommarcup

Arrangör: Moheda IF

Datum: 15 juni

Ålder: Pojkar och flickor 7-12 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5, 7 mot 7

Antal lag: ca. 70

Tävlingens namn: Barnarpscupen

Arrangör: Barnarps IF

Datum: 1 juni

Ålder: P/F 6-9 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5

Antal lag: 30

Till cupinformation

Tävlingens namn: Famera Cup

Arrangör: Östers IF

Datum: 19 maj 2024

Ålder: Pojkar 7 år

Spelform: 3 mot 3

Antal lag: ca. 30

Tävlingens namn: EKO Cup

Arrangör: Ekhagens IF

Datum: 18 maj

Ålder: P/F 7-9 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5

Antal lag: 130

länk till cupen

Tävlingens namn: LiraLilaCupen

Arrangör: IK Tord

Datum: 5 maj

Ålder: Pojkar och flickor 8-9 år

Spelform: 5 mot 5

Antal lag: 25

Tävlingens namn: Majcupen

Arrangör: Smedby Boll O IK

Datum: 4 maj

Ålder: Pojkar och flickor 7-10 år 

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5, 7 mot 7

Antal lag: 80-100

Länk till cupen.

Tävlingens namn: Räppe Cup

Arrangör: Räppe GOIF

Datum: 27-28 april

Ålder: Pojkar och flickor 7-11 år

Spelform: 3 mot 3, 5 mot 5, 7 mot 7

Antal lag: ca. 90

Länk till cupen

Tävlingens namn: IFK Berga Trophy

Arrangör: IFK Berga

Datum: 20 april

Ålder: Pojkar 14 år

Spelform: 9 mot 9

Antal lag: ca. 16

Länk till cupen